| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | гибельный | гибельная | гибельное | гибельные |
| Genitive | гибельного | гибельной | гибельного | гибельных |
| Dative | гибельному | гибельной | гибельному | гибельным |
| Accusative inanimate | гибельный | гибельную | гибельное | гибельные |
| Accusative animate | гибельного | гибельную | гибельное | гибельных |
| Instrumental | гибельным | гибельной / гибельною | гибельным | гибельными |
| Prepositional | гибельном | гибельной | гибельном | гибельных |
| Short form | гибелен | гибельна | гибельно | гибельны |