| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | флюидиый | флюидиая | флюидиое | флюидиые |
| Genitive | флюидиого | флюидиой | флюидиого | флюидиых |
| Dative | флюидиому | флюидиой | флюидиому | флюидиым |
| Accusative inanimate | флюидиый | флюидиую | флюидиое | флюидиые |
| Accusative animate | флюидиого | флюидиую | флюидиое | флюидиых |
| Instrumental | флюидиым | флюидиой / флюидиою | флюидиым | флюидиыми |
| Prepositional | флюидиом | флюидиой | флюидиом | флюидиых |
| Short form | флюиди | флюидиа | флюидио | флюидиы |