| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | увиолевый | увиолевая | увиолевое | увиолевые |
| Genitive | увиолевого | увиолевой | увиолевого | увиолевых |
| Dative | увиолевому | увиолевой | увиолевому | увиолевым |
| Accusative inanimate | увиолевый | увиолевую | увиолевое | увиолевые |
| Accusative animate | увиолевого | увиолевую | увиолевое | увиолевых |
| Instrumental | увиолевым | увиолевой / увиолевою | увиолевым | увиолевыми |
| Prepositional | увиолевом | увиолевой | увиолевом | увиолевых |
| Short form | увиолев | увиолева | увиолево | увиолевы |