| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | побежалый | побежалая | побежалое | побежалые |
| Genitive | побежалого | побежалой | побежалого | побежалых |
| Dative | побежалому | побежалой | побежалому | побежалым |
| Accusative inanimate | побежалый | побежалую | побежалое | побежалые |
| Accusative animate | побежалого | побежалую | побежалое | побежалых |
| Instrumental | побежалым | побежалой / побежалою | побежалым | побежалыми |
| Prepositional | побежалом | побежалой | побежалом | побежалых |
| Short form | побежал | побежала | побежало | побежалы |