| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | огрузлый | огрузлая | огрузлое | огрузлые |
| Genitive | огрузлого | огрузлой | огрузлого | огрузлых |
| Dative | огрузлому | огрузлой | огрузлому | огрузлым |
| Accusative inanimate | огрузлый | огрузлую | огрузлое | огрузлые |
| Accusative animate | огрузлого | огрузлую | огрузлое | огрузлых |
| Instrumental | огрузлым | огрузлой / огрузлою | огрузлым | огрузлыми |
| Prepositional | огрузлом | огрузлой | огрузлом | огрузлых |
| Short form | огрузл | огрузла | огрузло | огрузлы |