| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | ерпимый | ерпимая | ерпимое | ерпимые |
| Genitive | ерпимого | ерпимой | ерпимого | ерпимых |
| Dative | ерпимому | ерпимой | ерпимому | ерпимым |
| Accusative inanimate | ерпимый | ерпимую | ерпимое | ерпимые |
| Accusative animate | ерпимого | ерпимую | ерпимое | ерпимых |
| Instrumental | ерпимым | ерпимой / ерпимою | ерпимым | ерпимыми |
| Prepositional | ерпимом | ерпимой | ерпимом | ерпимых |
| Short form | ерпим | ерпима | ерпимо | ерпимы |