| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | пироксилиновый | пироксилиновая | пироксилиновое | пироксилиновые |
| Genitive | пироксилинового | пироксилиновой | пироксилинового | пироксилиновых |
| Dative | пироксилиновому | пироксилиновой | пироксилиновому | пироксилиновым |
| Accusative inanimate | пироксилиновый | пироксилиновую | пироксилиновое | пироксилиновые |
| Accusative animate | пироксилинового | пироксилиновую | пироксилиновое | пироксилиновых |
| Instrumental | пироксилиновым | пироксилиновой / пироксилиновою | пироксилиновым | пироксилиновыми |
| Prepositional | пироксилиновом | пироксилиновой | пироксилиновом | пироксилиновых |
| Short form | пироксилинов | пироксилинова | пироксилиново | пироксилиновы |