| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | макиавеллевский | макиавеллевская | макиавеллевское | макиавеллевские |
| Genitive | макиавеллевского | макиавеллевской | макиавеллевского | макиавеллевских |
| Dative | макиавеллевскому | макиавеллевской | макиавеллевскому | макиавеллевским |
| Accusative inanimate | макиавеллевский | макиавеллевскую | макиавеллевское | макиавеллевские |
| Accusative animate | макиавеллевского | макиавеллевскую | макиавеллевское | макиавеллевских |
| Instrumental | макиавеллевским | макиавеллевской / макиавеллевскою | макиавеллевским | макиавеллевскими |
| Prepositional | макиавеллевском | макиавеллевской | макиавеллевском | макиавеллевских |
| Short form | макиавеллевск | макиавеллевска | макиавеллевско | макиавеллевски |