| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | метонимичный | метонимичная | метонимичное | метонимичные |
| Genitive | метонимичного | метонимичной | метонимичного | метонимичных |
| Dative | метонимичному | метонимичной | метонимичному | метонимичным |
| Accusative inanimate | метонимичный | метонимичную | метонимичное | метонимичные |
| Accusative animate | метонимичного | метонимичную | метонимичное | метонимичных |
| Instrumental | метонимичным | метонимичной / метонимичною | метонимичным | метонимичными |
| Prepositional | метонимичном | метонимичной | метонимичном | метонимичных |
| Short form | метонимичен | метонимична | метонимично | метонимичны |