| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | дресвяный | дресвяная | дресвяное | дресвяные |
| Genitive | дресвяного | дресвяной | дресвяного | дресвяных |
| Dative | дресвяному | дресвяной | дресвяному | дресвяным |
| Accusative inanimate | дресвяный | дресвяную | дресвяное | дресвяные |
| Accusative animate | дресвяного | дресвяную | дресвяное | дресвяных |
| Instrumental | дресвяным | дресвяной / дресвяною | дресвяным | дресвяными |
| Prepositional | дресвяном | дресвяной | дресвяном | дресвяных |
| Short form | дресвян | дресвяна | дресвяно | дресвяны |