| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | умещённый | умещённая | умещённое | умещённые |
| Genitive | умещённого | умещённой | умещённого | умещённых |
| Dative | умещённому | умещённой | умещённому | умещённым |
| Accusative inanimate | умещённый | умещённую | умещённое | умещённые |
| Accusative animate | умещённого | умещённую | умещённое | умещённых |
| Instrumental | умещённым | умещённой / умещённою | умещённым | умещёнными |
| Prepositional | умещённом | умещённой | умещённом | умещённых |
| Short form | умещён | умещённа | умещённо | умещённы |