| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | убелённый | убелённая | убелённое | убелённые |
| Genitive | убелённого | убелённой | убелённого | убелённых |
| Dative | убелённому | убелённой | убелённому | убелённым |
| Accusative inanimate | убелённый | убелённую | убелённое | убелённые |
| Accusative animate | убелённого | убелённую | убелённое | убелённых |
| Instrumental | убелённым | убелённой / убелённою | убелённым | убелёнными |
| Prepositional | убелённом | убелённой | убелённом | убелённых |
| Short form | убелён | убелённа | убелённо | убелённы |