| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | стереотипированный | стереотипированная | стереотипированное | стереотипированные |
| Genitive | стереотипированного | стереотипированной | стереотипированного | стереотипированных |
| Dative | стереотипированному | стереотипированной | стереотипированному | стереотипированным |
| Accusative inanimate | стереотипированный | стереотипированную | стереотипированное | стереотипированные |
| Accusative animate | стереотипированного | стереотипированную | стереотипированное | стереотипированных |
| Instrumental | стереотипированным | стереотипированной / стереотипированною | стереотипированным | стереотипированными |
| Prepositional | стереотипированном | стереотипированной | стереотипированном | стереотипированных |
| Short form | стереотипирован | стереотипированна | стереотипированно | стереотипированны |