| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | расценённый | расценённая | расценённое | расценённые |
| Genitive | расценённого | расценённой | расценённого | расценённых |
| Dative | расценённому | расценённой | расценённому | расценённым |
| Accusative inanimate | расценённый | расценённую | расценённое | расценённые |
| Accusative animate | расценённого | расценённую | расценённое | расценённых |
| Instrumental | расценённым | расценённой / расценённою | расценённым | расценёнными |
| Prepositional | расценённом | расценённой | расценённом | расценённых |
| Short form | расценён | расценённа | расценённо | расценённы |