| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | посрамлённый | посрамлённая | посрамлённое | посрамлённые |
| Genitive | посрамлённого | посрамлённой | посрамлённого | посрамлённых |
| Dative | посрамлённому | посрамлённой | посрамлённому | посрамлённым |
| Accusative inanimate | посрамлённый | посрамлённую | посрамлённое | посрамлённые |
| Accusative animate | посрамлённого | посрамлённую | посрамлённое | посрамлённых |
| Instrumental | посрамлённым | посрамлённой / посрамлённою | посрамлённым | посрамлёнными |
| Prepositional | посрамлённом | посрамлённой | посрамлённом | посрамлённых |
| Short form | посрамлён | посрамлённа | посрамлённо | посрамлённы |