| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | обкромсанный | обкромсанная | обкромсанное | обкромсанные |
| Genitive | обкромсанного | обкромсанной | обкромсанного | обкромсанных |
| Dative | обкромсанному | обкромсанной | обкромсанному | обкромсанным |
| Accusative inanimate | обкромсанный | обкромсанную | обкромсанное | обкромсанные |
| Accusative animate | обкромсанного | обкромсанную | обкромсанное | обкромсанных |
| Instrumental | обкромсанным | обкромсанной / обкромсанною | обкромсанным | обкромсанными |
| Prepositional | обкромсанном | обкромсанной | обкромсанном | обкромсанных |
| Short form | обкромсан | обкромсанна | обкромсанно | обкромсанны |