| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | измалёванный | измалёванная | измалёванное | измалёванные |
| Genitive | измалёванного | измалёванной | измалёванного | измалёванных |
| Dative | измалёванному | измалёванной | измалёванному | измалёванным |
| Accusative inanimate | измалёванный | измалёванную | измалёванное | измалёванные |
| Accusative animate | измалёванного | измалёванную | измалёванное | измалёванных |
| Instrumental | измалёванным | измалёванной / измалёванною | измалёванным | измалёванными |
| Prepositional | измалёванном | измалёванной | измалёванном | измалёванных |
| Short form | измалёван | измалёванна | измалёванно | измалёванны |