| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | изграфлённый | изграфлённая | изграфлённое | изграфлённые |
| Genitive | изграфлённого | изграфлённой | изграфлённого | изграфлённых |
| Dative | изграфлённому | изграфлённой | изграфлённому | изграфлённым |
| Accusative inanimate | изграфлённый | изграфлённую | изграфлённое | изграфлённые |
| Accusative animate | изграфлённого | изграфлённую | изграфлённое | изграфлённых |
| Instrumental | изграфлённым | изграфлённой / изграфлённою | изграфлённым | изграфлёнными |
| Prepositional | изграфлённом | изграфлённой | изграфлённом | изграфлённых |
| Short form | изграфлён | изграфлённа | изграфлённо | изграфлённы |