| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | избичёванный | избичёванная | избичёванное | избичёванные |
| Genitive | избичёванного | избичёванной | избичёванного | избичёванных |
| Dative | избичёванному | избичёванной | избичёванному | избичёванным |
| Accusative inanimate | избичёванный | избичёванную | избичёванное | избичёванные |
| Accusative animate | избичёванного | избичёванную | избичёванное | избичёванных |
| Instrumental | избичёванным | избичёванной / избичёванною | избичёванным | избичёванными |
| Prepositional | избичёванном | избичёванной | избичёванном | избичёванных |
| Short form | избичёван | избичёванна | избичёванно | избичёванны |