| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | философичный | философичная | философичное | философичные |
| Genitive | философичного | философичной | философичного | философичных |
| Dative | философичному | философичной | философичному | философичным |
| Accusative inanimate | философичный | философичную | философичное | философичные |
| Accusative animate | философичного | философичную | философичное | философичных |
| Instrumental | философичным | философичной / философичною | философичным | философичными |
| Prepositional | философичном | философичной | философичном | философичных |
| Short form | философичен | философична | философично | философичны |