| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | ужинный | ужинная | ужинное | ужинные |
| Genitive | ужинного | ужинной | ужинного | ужинных |
| Dative | ужинному | ужинной | ужинному | ужинным |
| Accusative inanimate | ужинный | ужинную | ужинное | ужинные |
| Accusative animate | ужинного | ужинную | ужинное | ужинных |
| Instrumental | ужинным | ужинной / ужинною | ужинным | ужинными |
| Prepositional | ужинном | ужинной | ужинном | ужинных |
| Short form | ужинен | ужинна | ужинно | ужинны |