| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | пятериковый | пятериковая | пятериковое | пятериковые |
| Genitive | пятерикового | пятериковой | пятерикового | пятериковых |
| Dative | пятериковому | пятериковой | пятериковому | пятериковым |
| Accusative inanimate | пятериковый | пятериковую | пятериковое | пятериковые |
| Accusative animate | пятерикового | пятериковую | пятериковое | пятериковых |
| Instrumental | пятериковым | пятериковой / пятериковою | пятериковым | пятериковыми |
| Prepositional | пятериковом | пятериковой | пятериковом | пятериковых |
| Short form | пятериков | пятерикова | пятериково | пятериковы |