| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | ослабелый | ослабелая | ослабелое | ослабелые |
| Genitive | ослабелого | ослабелой | ослабелого | ослабелых |
| Dative | ослабелому | ослабелой | ослабелому | ослабелым |
| Accusative inanimate | ослабелый | ослабелую | ослабелое | ослабелые |
| Accusative animate | ослабелого | ослабелую | ослабелое | ослабелых |
| Instrumental | ослабелым | ослабелой / ослабелою | ослабелым | ослабелыми |
| Prepositional | ослабелом | ослабелой | ослабелом | ослабелых |
| Short form | ослабел | ослабела | ослабело | ослабелы |