| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | мышечный | мышечная | мышечное | мышечные |
| Genitive | мышечного | мышечной | мышечного | мышечных |
| Dative | мышечному | мышечной | мышечному | мышечным |
| Accusative inanimate | мышечный | мышечную | мышечное | мышечные |
| Accusative animate | мышечного | мышечную | мышечное | мышечных |
| Instrumental | мышечным | мышечной / мышечною | мышечным | мышечными |
| Prepositional | мышечном | мышечной | мышечном | мышечных |
| Short form | мышечен | мышечна | мышечно | мышечны |