| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | морфемный | морфемная | морфемное | морфемные |
| Genitive | морфемного | морфемной | морфемного | морфемных |
| Dative | морфемному | морфемной | морфемному | морфемным |
| Accusative inanimate | морфемный | морфемную | морфемное | морфемные |
| Accusative animate | морфемного | морфемную | морфемное | морфемных |
| Instrumental | морфемным | морфемной / морфемною | морфемным | морфемными |
| Prepositional | морфемном | морфемной | морфемном | морфемных |
| Short form | морфемен | морфемна | морфемно | морфемны |