| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | мозглый | мозглая | мозглое | мозглые |
| Genitive | мозглого | мозглой | мозглого | мозглых |
| Dative | мозглому | мозглой | мозглому | мозглым |
| Accusative inanimate | мозглый | мозглую | мозглое | мозглые |
| Accusative animate | мозглого | мозглую | мозглое | мозглых |
| Instrumental | мозглым | мозглой / мозглою | мозглым | мозглыми |
| Prepositional | мозглом | мозглой | мозглом | мозглых |
| Short form | мозгл | мозгла | мозгло | мозглы |