| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | метизный | метизная | метизное | метизные |
| Genitive | метизного | метизной | метизного | метизных |
| Dative | метизному | метизной | метизному | метизным |
| Accusative inanimate | метизный | метизную | метизное | метизные |
| Accusative animate | метизного | метизную | метизное | метизных |
| Instrumental | метизным | метизной / метизною | метизным | метизными |
| Prepositional | метизном | метизной | метизном | метизных |
| Short form | метизен | метизна | метизно | метизны |