| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | матичный | матичная | матичное | матичные |
| Genitive | матичного | матичной | матичного | матичных |
| Dative | матичному | матичной | матичному | матичным |
| Accusative inanimate | матичный | матичную | матичное | матичные |
| Accusative animate | матичного | матичную | матичное | матичных |
| Instrumental | матичным | матичной / матичною | матичным | матичными |
| Prepositional | матичном | матичной | матичном | матичных |
| Short form | матичен | матична | матично | матичны |