| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | ляписный | ляписная | ляписное | ляписные |
| Genitive | ляписного | ляписной | ляписного | ляписных |
| Dative | ляписному | ляписной | ляписному | ляписным |
| Accusative inanimate | ляписный | ляписную | ляписное | ляписные |
| Accusative animate | ляписного | ляписную | ляписное | ляписных |
| Instrumental | ляписным | ляписной / ляписною | ляписным | ляписными |
| Prepositional | ляписном | ляписной | ляписном | ляписных |
| Short form | ляписен | ляписна | ляписно | ляписны |