| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | лакомый | лакомая | лакомое | лакомые |
| Genitive | лакомого | лакомой | лакомого | лакомых |
| Dative | лакомому | лакомой | лакомому | лакомым |
| Accusative inanimate | лакомый | лакомую | лакомое | лакомые |
| Accusative animate | лакомого | лакомую | лакомое | лакомых |
| Instrumental | лакомым | лакомой / лакомою | лакомым | лакомыми |
| Prepositional | лакомом | лакомой | лакомом | лакомых |
| Short form | лаком | лакома | лакомо | лакомы |