| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | лабильный | лабильная | лабильное | лабильные |
| Genitive | лабильного | лабильной | лабильного | лабильных |
| Dative | лабильному | лабильной | лабильному | лабильным |
| Accusative inanimate | лабильный | лабильную | лабильное | лабильные |
| Accusative animate | лабильного | лабильную | лабильное | лабильных |
| Instrumental | лабильным | лабильной / лабильною | лабильным | лабильными |
| Prepositional | лабильном | лабильной | лабильном | лабильных |
| Short form | лабилен | лабильна | лабильно | лабильны |