| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | коми-зырянский | коми-зырянская | коми-зырянское | коми-зырянские |
| Genitive | коми-зырянского | коми-зырянской | коми-зырянского | коми-зырянских |
| Dative | коми-зырянскому | коми-зырянской | коми-зырянскому | коми-зырянским |
| Accusative inanimate | коми-зырянский | коми-зырянскую | коми-зырянское | коми-зырянские |
| Accusative animate | коми-зырянского | коми-зырянскую | коми-зырянское | коми-зырянских |
| Instrumental | коми-зырянским | коми-зырянской / коми-зырянскою | коми-зырянским | коми-зырянскими |
| Prepositional | коми-зырянском | коми-зырянской | коми-зырянском | коми-зырянских |
| Short form | коми-зырянск | коми-зырянска | коми-зырянско | коми-зырянски |