| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | когтистый | когтистая | когтистое | когтистые |
| Genitive | когтистого | когтистой | когтистого | когтистых |
| Dative | когтистому | когтистой | когтистому | когтистым |
| Accusative inanimate | когтистый | когтистую | когтистое | когтистые |
| Accusative animate | когтистого | когтистую | когтистое | когтистых |
| Instrumental | когтистым | когтистой / когтистою | когтистым | когтистыми |
| Prepositional | когтистом | когтистой | когтистом | когтистых |
| Short form | когтист | когтиста | когтисто | когтисты |