| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | ительменский | ительменская | ительменское | ительменские |
| Genitive | ительменского | ительменской | ительменского | ительменских |
| Dative | ительменскому | ительменской | ительменскому | ительменским |
| Accusative inanimate | ительменский | ительменскую | ительменское | ительменские |
| Accusative animate | ительменского | ительменскую | ительменское | ительменских |
| Instrumental | ительменским | ительменской / ительменскою | ительменским | ительменскими |
| Prepositional | ительменском | ительменской | ительменском | ительменских |
| Short form | ительменск | ительменска | ительменско | ительменски |