| masculin | feminin | neuter | plural | |
|---|---|---|---|---|
| Nominative | избяной | избяная | избяное | избяные |
| Genitive | избяного | избяной | избяного | избяных |
| Dative | избяному | избяной | избяному | избяным |
| Accusative inanimate | избяной | избяную | избяное | избяные |
| Accusative animate | избяного | избяную | избяное | избяных |
| Instrumental | избяным | избяной / избяною | избяным | избяными |
| Prepositional | избяном | избяной | избяном | избяных |
| Short form | избяна | избяно | избяны |